Skip to content
Menu
Mąż Stewardesy
  • Strona główna
  • Kim jesteśmy
  • Mazury ach Mazury
  • Zaczęło się… kolejny sezon
  • Szkoła
  • W końcu Seul
  • Paryż
  • Podsumowanie 2020
  • Dopadło i mnie
  • Chicago
  • Szkoła i COVID
  • Majowy Seul
  • Kolejne wakacje
  • Żyjemy
  • Nowy rok, nowe wyzwania
Mąż Stewardesy

Stewardesa praca, zarobki, wymagania

Napisano dnia 28 sierpnia 201912 września 2019

Żeby pracować jako stewardessa lub steward, trzeba przede wszystkim być zdrowym i dobrze znać języki — angielski obowiązkowo oraz najlepiej jeszcze co najmniej jeden inny język europejski.

Poniższy wpis, jest jednym z tych, które tak jak pisałem już kiedyś będą się tutaj pojawiać. Coraz więcej osób tutaj zagląda. Więc niech też wiedzą, co trzeba zrobić aby dołączyć do grona kobiet/mężczyzn, którzy na co dzień oglądają świat z góry.

Trzeba też umieć trzymać nerwy na wodzy i być ogólnie miłą, kulturalną i wyrozumiałą osobą. Pozostałe wymagania dotyczą obszarów, nad którymi w mniejszy lub większy sposób możesz pracować, jeśli Twoim celem nr 1 jest praca stewardessy.

Wiek: Kandydatka na stewardesę musi mieć ukończone 18 lat. To samo w przypadku stewarda. W niektórych liniach lotniczych minimalny wiek wynosi 21 lat. Co ciekawe — górna granica wieku stewardess właściwie już dziś nie obowiązuje. Możesz pracować tak długo, na ile pozwalają Ci zdrowie i kondycja. Wymóg dobrej prezencji wymusza zadbaną cerę, nienaganny makijaż i wypielęgnowane dłonie. Jeśli chcesz utrzymać się w zawodzie stewardessy musisz o siebie dbać i zawsze dobrze wyglądać.

Ciekawostką jest to, że najstarszym stewardem świata był Ron Akana, który wykonywał swój zawód przez 63 lata. Swój ostatni lot odbył w wieku 83 lat. Był to rejs z Denver na wyspę Kauai na Hawajach, obsługiwany przez linię United Airlines.

Wykształcenie: Nie jest bardzo istotne — trzeba mieć minimum maturę. W niektórych liniach wymaga się od kandydatów również wykształcenia wyższego, ale bez wskazania konkretnego kierunku.

Zdrowie: Zdrowie jest najważniejsze — tak ogólnie, ale w zawodzie stewardessy w szczególności. Dlatego Twój potencjalny pracodawca wyśle Cię na szczegółowe badania medycyny pracy oraz lotnicze. Sprawdzony zostanie stan Twojego kręgosłupa, wzrok, a także słuch (np. słyszenie dźwięków na pewnej częstotliwości). Przejdziesz też badania płuc, moczu, ciśnienia tętniczego, a
także test rozróżniania kolorów. Kandydatów do pracy jako cabin crew dyskwalifikują takie choroby jak padaczka czy cukrzyca. Od stewardess i stewardów wymaga się również umiejętności pływania — w przypadku awaryjnego lądowania załoga musi zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów (na kursie dla stewardess będziesz się uczyć zachowania w razie wodowania, sposobów przetrwania w wodzie, holowania ludzi itp.). Musisz mieć dobrą kondycję fizyczną.

Wzrost: Każde linie lotnicze mają swoje wymagania względem swoich kandydatów na stewardessy i stewardów. W jednej szukają wysokich, w innych niższych osób. Przykładem jest to, że podczas rekrutacji do linii Emirates trzeba dosięgnąć ręką do wysokości 212 cm, bez obuwia. Na tej wysokości są umieszczone schowki bagażowe. W większości ofert pracy jako cabin crew wymagany jest wzrost 160-170 cm w przypadku stewardes i 170-180 cm w przypadku stewardów. Dlaczego wzrost jest tak ważny. W przypadku osób wysokich poruszanie po samolocie jest utrudnione.

Dyspozycyjność: Jest to jedna z najtrudniejszych do zaakceptowania cech przez przyszłych stewardów i stewardessy. Tak, jak pisałem. Weekend wypada w środku tygodnia. Święta często w pracy, a Nowy Rok witasz w Seulu. Zapraszanie osób pracujących jako cabin crew na uroczystości typu ślub czy komunia, to należy pamiętać, że z dużym wyprzedzeniem. Minimum dwu-trzy miesięcznym. Musisz
dostosowywać się do rozkładu lotów i grafiku narzuconego odgórnie. W dodatku
nie istnieją w pracy stewardessy pojęcia święto, czy niedziela.
Po prostu stale jesteś gdzieś pomiędzy niebem a ziemią. Natomiast jeśli dostaniesz pracę w jednej z zagranicznych linii lotniczych, najprawdopodobniej czeka Cię przeprowadzka. Trzeba być gotowym na zmianę miejsca zamieszkania, bo stewardessy delegowane są do tych miast, w których firma ma tzw. bazę. Jak widzisz, praca stewardessy i stewarda potrafi wywrócić życie do góry nogami.

Kurs na stewardessę/stewarda: Już na początku szkolenia dostaniesz Flight Attendant Manual, czyli po prostu podręcznik dla personelu pokładowego. Każda z linii lotniczych ma własny tego typu elementarz. To będzie dla Ciebie pierwsze i najważniejsze źródło wiedzy o zasadach pracy stewardessy i stewarda — od procedur bezpieczeństwa po sposób serwowania posiłków pasażerom w klasie biznesowej.
Potem, już w czasie zajęć, zostaną Ci przedstawione procedury: bezpieczeństwa na pokładzie samolotu, ewakuacji pasażerów w razie sytuacji niebezpiecznych, medyczne i ratunkowe (w tym tzw. „pierwsza pomoc”), serwisowe, tzw. grooming, czyli profesjonalny makijaż i sposób odgrywania roli „modela” firmy. Będziesz również uczyć się prawa lotniczego. Szkolenie kończy się egzaminem. Jeśli go zdasz, został Ci do zaliczenia już tylko okres próbny na pokładzie samolotu.
W okresie przedwakacyjnym pojawiają się często sezonowe oferty pracy jako steward/stewardessa.
Niezła praca na wakacje, prawda?

Zarobki: Zarobki stewardess i stewardów różnią się w zależności od linii lotniczych. Na pewno liczy się także staż pracy — im dłużej pracujesz, tym Twoja pensja jest wyższa.

W polskich warunkach przeciętne wynagrodzenie stewardessy/stewarda wynosi 5 385 złotych brutto. 25% osób zarabia mniej niż 3 707 złotych, a kolejna ćwiartka ponad 6 828 złotych.
Co innego za granicą.

 

Ostatnie wpisy

  • Tomas i Ja
  • Nowy rok, nowe wyzwania
  • Żyjemy
©2023 Mąż Stewardesy | Powered by SuperbThemes & WordPress